Steering Gear Pinion with Sector Plate for Husqvarna Tractor YTH2246 YTH24V48
Product categories
- Lawn Mower Accessories (2323)
- Lawn Mower Axle (1766)
- Lawn Mower Batteries (5)
- Lawn Mower Bearings & Bushings (601)
- Lawn Mower Belts (1981)
- Lawn Mower Blades (1522)
- Lawn Mower Brakes and Accessories (193)
- Lawn Mower Cables (753)
- Lawn Mower Carburetor (930)
- Lawn Mower Chain Guards (5)
- Lawn Mower Clutches (457)
- Lawn Mower Filters (655)
- Lawn Mower Fuel Pump (176)
- Lawn Mower Gas Caps (4)
- Lawn Mower Gas Tanks (18)
- Lawn Mower Gasket (254)
- Lawn Mower Gear (168)
- Lawn Mower Hour Tachometers (19)
- Lawn Mower Idlers (1023)
- Lawn Mower Ignition Coil (157)
- Lawn Mower Key Switches (256)
- Lawn Mower Lighting (110)
- Lawn Mower Mufflers (718)
- Lawn Mower Pull Cords (39)
- Lawn Mower Pulleys (79)
- Lawn Mower Pump (4)
- Lawn Mower Recoil Springs (216)
- Lawn Mower Regulator Rectifier (79)
- Lawn Mower Seats (379)
- Lawn Mower Solenoids (268)
- Lawn Mower Spark Plugs (36)
- Lawn Mower Spindle Assembly (60)
- Lawn Mower Starter Keys (109)
- Lawn Mower Starter Motor (671)
- Lawn Mower Steering Wheel (65)
- Lawn Mower Storage Covers (278)
- Lawn Mower Suspension (48)
- Lawn Mower Tie Rod Ends (278)
- Lawn Mower Tires (218)
- Lawn Mower Tools (1066)
- Lawn Mower Wheel Rims (97)
- Lawn Mower Wheels (345)
- Uncategorized (2)
Product tags
air filter
axle
ball joint
bearing
belt
bracket
brake cable
carburetor
centrifugal clutch
clutch
clutch cable
clutch pulley
drive belt
electromagnetic valve
exhaust muffler pipe
exhaust muffler tube
exhaust pipe
fuel pump
gasket
gear wheel
holder
lamp
lantern
LED
Lift Kit
light
lowering kit
muffler
NULL
petrol pump
pulley clutch
seat
shaft
solenoid
solenoid valve
spring
starter motor
switch
throttle cable
tire
tool
tyre
washer
wheel
wheel hub
Premium Quality Replacement Part
STEERING GEAR PINION with SECTOR GEAR PLATE
For HUSQVARNA Models:Lawn TractorYTH2246YTH24V48
Order Includes:1x Steering Gear | 5877389061x Steering Sector Gear Plate | 532194732
Dimensions & Measurements :
Steering GearHeight 24mm | 0.94″Diameter 30mm | 1.18″Inner Diameter 16mm | 0.62″
Steering Gear BoltM8-1.25
Steering Sector Gear PlateHeight : 145mm | 5.7″ Length : 254mm | 10.0″Mounting Hole Distance 241mm | 9.5″Bolt Height 48mm | 1.8″